Nabi Avcı'dan yeni nesil gazetecilik hakkında açıklama

Nabi Avcı'dan  yeni nesil gazetecilik hakkında açıklama

Yeni nesil gazeteciliğin bir iş disiplininin de genel adı, veyahut kavrayıcı adı halini aldığını vurgulayan Avcı şunları dile getirdi;

  “Gazetecilik tanımı artık eskisi gibi meslek adı değil, bir iş disiplininin de genel adı veyahut kavrayıcı adı halini aldı. Artık sadece gazetedeki değil televizyon, radyo, internet ya da sosyal medyada bile habercilik yapan, geçimini habercilikten sağlayan kişilere de gazeteci demeye başladık. 


   Eskişehir İntenet Gazetecileri Cemiyeti’nin kuruluşunu öğrendiğimde konuyu bir de bu çerçevede değerlendirmek gerektiğini düşündüm. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de hayatımıza yeni kattığımız kavram ve diğerleri isimlendirirken hem geçmişi hem de geleceği hesaba katmalıyız. Zaten henüz yasalaşmamış olan internet yayınlığında da yasa koyucunun buradan hareket ederek çalıştığını biliyorum. İnternet yayıncılığının yasalaşma sürecinde yeni kurulan Eskişehir İnternet Gazetecileri Cemiyeti gibi sivil toplum kuruluşlarının büyük katkısı olacağını düşünmek ile birlikte bu tür teşkilatların geçimini gazetecilikten kazanan değerli meslektaşlarımın hem özlük hakları hem de mesleki konforları için de çaba göstereceklerini ümit ediyorum.

   Bu vesileyle hem yeni kurulan cemiyetimize hayırlı olsun dileklerimi iletiyorum hem de İbrahim Gültekin’in şahsında internet gazetecilerinin, Eskişehir’deki bütün gazetecilere saygı ve selamlarımı söylüyorum.”