Yeni yasa internet siteleri ile ilgili değil

Yeni yasa internet siteleri ile ilgili değil

İnternet Medya Sektöründe faaliyet gösteren kurumların; 1 Ağustos 2019 tarih ve 30849 Sayılı resmi gazetede yayınlanan "Radyo Televizyon ve İsteğe bağlı yayınların İnternet Ortamında Sunumu Hakkındaki Yönetmelik" ile ilgili bazı kafa karışıklıklarını gidermek ve konuya açıklık getirmek istedik.

Söz konusu kanun; İnternette yayın yapan radyo, televizyon ve İsteğe bağlı yayın yapan Kurumları kapsayacak şekilde çıkarılmıştır. Burada kafa karıştıran; "İnternette isteğe bağlı yayın yapan" diye adlandırılan alana kimlerin girdiği konusudur. Burada belki de daha açık anlatılması gereken "isteğe bağlı" tabiri yayın yapanın değil izleyeni tanımlıyor. Yani izleyici bir yayın kurumu tarafından hazırlanan veya hazırlatılan program, belgesel, dizi, film vb içerikleri, interneti olan herhangi bir cihazdan dilediği zaman izleyebilmesidir. Mesela BluTV, Netflix, DsmartGO, PuhuTV gibi platformlar bu konunun direk muhattabıdır. Son dönemde bu platformların içeriklerinin karasal veya uydu yayını yapan TV lerin aksine kontrol edilmediği tartışılıyordu. Bir kanaldaki bazı çocuk programlarındaki sahneler dolayısı ile artan şikayetlerin de bu kanuna sebep olduğu kanısındayız.

Diğer taraftan İnternet gazetecileri olarak devletin bu kanunu çıkarmakta gösterdiği hızı, yıllardır beklediğimiz İnternet Medyası Kanunu için de göstermesini bekliyoruz. Standardı ve kuralları olmadan el yordamıyla bir yerlere getirdiğimiz "internet gazeteciliği" de artık bir kanuna tabi olmalı ve tanınmalıdır.

Eskişehir İnternet Gazetecileri Cemiyeti olarak bu konuları bilginize sunarız...